112

Visą parą

Minima Pasaulinė tuberkuliozės diena

2025-03-24

Kovo 24 d. Pasaulio sveikatos organizacijos sprendimu minima Tarptautinė tuberkuliozės diena. Ši diena skirta plačiau informuoti žmones apie pavojingą ligą.

Tuberkuliozė – lėtinė užkrečiamoji liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. Dažniausiai tuberkuliozės mikobakterijos pažeidžia plaučius, tačiau gali pažeisti bet kurį kitą organą (pavyzdžiui, inkstus, nugaros ir galvos smegenis, kaulus, sąnarius, akis). Tinkamai negydoma liga gali būti mirtina.

Nors sergamumas tuberkulioze mažėja ir mūsų šalyje, ir visame pasaulyje, deja, Lietuva išlieka tarp šalių, kuriose registruojamas didžiausias sergamumas šia liga. Medikai pastebi, kad to priežastimi gali būti sergančių asmenų nenoras gydytis ar per ankstyvas gydymo nutraukimas.

Paskiepyti naujagimius ir nepamiršti reguliarios sveikatos patikros – tokie paprasti dalykai gali padėti apsisaugoti nuo vienos plačiausiai paplitusių infekcinių ligų pasaulyje –tuberkuliozės. 

Svarbiausia – kuo anksčiau diagnozuoti 

Daugeliu atvejų tuberkuliozė yra išgydoma, ypač jeigu gydymas pradedamas anksti ir baigiamas visas vaistų kursas. Gydomas pacientas turi griežtai laikytis gydymo režimo, priešingu atveju jis nepasveiks ir platins infekciją toliau. Kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo mažesnė tikimybė susirgti sunkesne forma ar užkrėsti kitus.

Kokie tyrimai yra atliekami tuberkuliozės diagnozei patvirtinti? 

Patikrinimo dėl tuberkuliozės metu suaugusiems asmenims gali būti atlikta krūtinės ląstos dviejų krypčių rentgenograma (vaikams – sprendžia gydytojas), tuberkulino mėginys (vaikams iki 18 metų amžiaus) ir skreplių tyrimas dėl rūgščiai atsparių bakterijų (jei pacientas gali iškosėti skreplių). Kiekvienu atveju  sprendžia gydytojas, ar reikalingi papildomi tyrimai ir manipuliacijos.

6–7 metų amžiaus vaikams prieš mokyklą ir vaikams, priklausantiems tuberkuliozės rizikos grupėms, yra atliekami tuberkulino mėginiai.

Tuberkulino mėginys – kas tai?

Įodinis tuberkulino mėginys, arba Mantoux mėginys (Mantu testas), kurį 1907 m. sukūrė prancūzų gydytojas Charlesas Mantoux, – tai tyrimo metodas, naudojamas užsikrėtimui tuberkuliozės mikobakterijomis nustatyti. Jis atliekamas į odą vidinėje dilbio dalyje įšvirkščiant nedidelį kiekį (0,1 ml) tuberkulino (iš susilpnintų tuberkuliozės mikobakterijų išskirto baltymo). Mėginio vieta sveikatos priežiūros specialisto vertinama po 48–72 valandų.

Asmens sveikatos priežiūros įstaigose kiekvienais metais tuberkulino mėginiai turi būti atliekami vaikams prieš pradedant lankyti mokyklą (6 ar 7 metų amžiaus), rizikos grupių vaikams – kasmet.

Rizikos grupėms priskiriami:

  • neskiepyti nuo tuberkuliozės;
  • bendraujantys su sergančiais tuberkulioze (šeimoje, kolektyve);
  • dažnai sergantys viršutinių kvėpavimo takų ligomis;
  • sergantys lėtinėmis ligomis;
  • gydomi kortikosteroidais;
  • infekuoti žmogaus imunodeficito virusu arba esant kitoms imunodeficitinėms būklėms;
  • iš socialinės rizikos šeimų;
  • gyvenantiems sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose;

Klaipėdos rajono savivaldybės sveikatos centre tuberkulino mėginys nemokamai atliekamas vaikams iki 18 metų. Norėdami atlikti tuberkulino mėginį turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Teigiamas tuberkulino mėginys – nebūtinai ligos diagnozė

Tarp tėvų vyrauja klaidingi įsitikinimai dėl tuberkuliozės patikros, kai Mantu testas suprantamas kaip vakcinacija. Mantu testas – ne vakcina, o vienas iš diagnostinių tyrimo metodų, rodantis galimą užsikrėtimą tuberkuliozės mikobakterijomis.

NVSC specialistai pabrėžia, kad teigiamas tuberkulino mėginio tyrimo rezultatas dar nereiškia, kad vaikas serga. Toks testo rezultatas gali reikšti, kad vaikas yra užsikrėtęs tuberkuliozės mikobakterijomis artimo sąlyčio su sergančiuoju metu, tačiau šios bakterijos nėra aktyvios vaiko organizme, jos nesidaugina ir nesukelia ligos, nepasireiškia ligai būdingi simptomai, vaikas nėra užkrečiamas ir todėl nėra pavojingas aplinkiniams. Nustatyta, kad tik 5–10 proc. asmenų, užsikrėtusių tuberkuliozės bakterijomis, suserga tuberkulioze. Didesnę riziką susirgti turi asmenys, kurių imuninė sistema susilpnėjusi, pavyzdžiui, užsikrėtę ŽIV, sergantys lėtinėmis ligomis (tokiomis kaip cukrinis diabetas, lėtinis inkstų nepakankamumas), onkologinėmis ligomis, asmenys, kurių mityba yra nepakankama ar nevisavertė, bei esant kitoms imunitetą slopinančioms būklėms.

Esant teigiamiems tuberkulino mėginio rezultatams, šeimos ar vaikų ligų gydytojas siunčia vaiką konsultacijai pas vaikų pulmonologą, kuris, atlikęs bei įvertinęs papildomus tyrimus, padės atsakyti, ar vaikas serga tuberkulioze.

Parengta naudojant Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informaciją